This site is in honour of all the Australians who have been nominated or who have won the most sought-after prize in film - the Academy Award, or "The Oscar".

Each year we watch the annual Oscar race to determine which Aussie will make the cut, and to pay tribute to the Aussies that have been honoured by the Academy.

I have complied a complete history of Australians nominated for Oscars. If you think I may have missed somebody, then please let me know. I would also like to take this opportunity to thank everyone who has written in to either compliment the site, use the information below for their own articles or research, or provided me further information for the site. Special thanks to Neil Jackson for adding to this list.

 
 

 

2012

The following Australians are likely Oscar nominees for 2012

Keith Urban, "For You", Act of Valor
(Best Original Song)

 

Naomi Watts The Impossible
(Best Actress)

Tom Hooper Les Miserables *
(Best Director)

Hugh Jackman Les Miserables
(Best Actor)

Nicole Kidman The Paperboy
(Best Supporting Actress)

Greig Fraser Zero Dark Thirty
(Best Cinematography)

 

* Is Tom Hooper really Australian? Check out the video below:

 

These Australians are possible Oscar nominees too:

Joe Farrell The Amazing Spider-Man (Best Visual Effects)
Kym Barrett Cloud Atlas (Best Costume Design)
Lee Smith The Dark Knight Rises (Best Film Editing)
Carolynne Cunningham The Hobbit: An Unexpected Journey (Best Picture)
Andrew Lesnie The Hobbit: An Unexpected Journey (Best Cinematography)
Jacki Weaver Silver Linings Playbook (Best Supporting Actress)
Jason Clarke Zero Dark Thirty (Best Supporting Actor)


 


2011

Congratulations to Oscar winner Kirk Baxter and fellow nominee Grant Hill

 

Kirk Baxter The Girl with the Dragon Tattoo
(Best Film Editing)

 

Grant Hill The Tree of Life
(Best Picture)

 

 

 

Other potential contenders missing out on nominations this year...

George Miller Happy Feet Two (Best Animated Feature)
Ben Snow Pirates of the Caribbean: Stranger Tides  (Best Visual Effects)
Andrew Lesnie Rise of the Planet of the Apes 
(Best Cinematography)

 


2010

Congratulations to the following Australian Oscar winners (a new record!)

Tom Hooper The King's Speech *
(Best Director)

 

Emile Sherman The King's Speech
(Best Picture)

Shaun Tan The Lost Thing
(Best Animated Short Film)

Kirk Baxter The Social Network
(Best Film Editing)

Dave Elsey The Wolfman
(Best Makeup)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Jacki Weaver Animal Kingdom
(Best Actress in a Supporting Role)

 

 
Joe Farrell Hereafter
(Best Visual Effects)

Ben Snow Iron Man 2
(Best Visual Effects)


Geoffrey Rush The King's Speech
(Best Actor in a Supporting Role)

Nicole Kidman Rabbit Hole
(Best Actress in a Leading Role)

 

 

 

Other potential contenders missing out...

David Michôd Animal Kingdom (Best Original Screenplay)
Samuel Dixon & Sia Furler "Bound to You" Burlesque (Best Original Song)
Naomi Watts Fair Game (Best Actress in a Leading Role)
Lee Smith Inception (Best Film Editing)
Zareh Nalbandian Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole (Best Animated Feature Film)
Dean Semler Secretariat (Best Cinematography)
Michael Wilkinson Tron: Legacy (Best Costume Design)
Russell Boyd The Way Back (Best Cinematography)
Burkhard Dallwitz The Way Back (Best Original Score)
Wendy Stites The Way Back (Best Costume Design)
John Stoddart The Way Back (Best Art Direction)
Peter Weir The Way Back (Best Picture, Best Director, Best Adapted Screenplay)
 

* Tom Hooper is confirmed as an Australian-British duel citizen. See this article.


2009

Congratulations to the following Australian Oscar nominees

Janet Patterson Bright Star
(Best Costume Design)

 

Caroline Cunningham District 9
(Best Picture)

 

Luke Doolan & Drew Bailey Miracle Fish
(Best Live Action Short Film)

 

Other potential contenders missing out

Mark Bradshaw Bright Star (Best Original Score)
Jane Campion Bright Star (Best Original Screenplay)
Abbie Cornish Bright Star (Best Actress in a Leading Role)
Janet Paterson & Charlotte Watts Bright Star (Best Art Direction)
Eddie White & Ari Gibson Cat Piano (Best Animated Short Film)
Adam Elliott Mary & Max (Best Animated Feature Film)
Dion Beebe Nine (Best Cinematography)
Andrew Lesnie The Lovely Bones (Best Cinematography)
Nick Cave & Warren Ellis The Road (Best Original Score)
Warwick Thornton Samson & Delilah (Best Foreign Language Film)
Ben Snow Terminator Salvation (Best Visual Effects)
Nathan McGuinness Transformers: Revenge of the Fallen (Best Visual Effects)


2008

Congratulations to Heath Ledger, winner of the Oscar for Best Actor in a Supporting Role

Heath Ledger The Dark Knight
(Best Actor in a Supporting
Role)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Catherine Martin Australia
(Best Costume Design)

 

Kirk Baxter The Curious Case of Benjamin Button
(Best Film Editing)

 

Michael Carlin The Duchess
(Best Art Direction)

 

Ben Snow Iron Man
(Best Visual Effects)

 

Lee Smith The Dark Knight
(Best Film Editing)

 

 

Tamara Anghie The New Boy
(Best Documentary Short Subject)

 

Other potential contenders missing out

Baz Luhrmann & Catherine Knapman Australia (Best Picture)
Mandy Walker Australia (Best Cinematography)
Cate Blanchett The Curious Case of Benjamin Button (Best Actress in a Leading Role)
Roger Ford & Kerrie Brown The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (Best Art Direction)
Scott Hicks Glass: A Portrait in Twelve Parts (Best Documentary Feature)


2007

Congratulations to Eva Orner, winner of the Oscar for Best Documentary Feature

Eva Orner Taxi to the Dark Side
(Best Documentary Feature)

 

Congratulations also to twice-nominated Cate Blanchett

Cate Blanchett Elizabeth: The Golden Age (Best Actress in a Leading Role)
Cate Blanchett I’m Not There (Best Actress in a Supporting Role)

 

2006

Congratulations to George Miller, winner of the Oscar for Best Animated Feature

George Miller Happy Feet
(Best Animated Feature)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Cate Blanchett Notes on a Scandal (Best Actress in a Supporting Role)
Peter Templeton & Stuart Parkyn The Saviour (Best ActrLive Action Short Film)



2004

Congratulations to Cate Blanchett, winner of the Oscar for Best Actress in a Supporting Role

Cate Blanchett The Aviator
(Best Actress in a Supporting Role)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Sejong Park & Andrew Gregory Birthday Boy (Best Animated Short Film)


 

 

2003

 

Congratulations to the following Australian Oscar winners

 

Russell Boyd Master and Commander: The Far Side of the World
(Best Cinematography)

 

 

Adam Elliot Harvey Krumpet
(Best Animated Short Film)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Naomi Watts 21 Grams (Best Actress in a Leading Role)
John Seale Cold Mountain (Best Cinematography)
Nathan McGuinness Master and Commander: The Far Side of the World (Best Visual Effects)
Lee Smith Master and Commander: The Far Side of the World (Best Film Editing)
Wendy Stites Master and Commander: The Far Side of the World (Best Costume Design)
Peter Weir Master and Commander: The Far Side of the World (Best Director)
Peter Weir Master and Commander: The Far Side of the World (Best Picture)

 

2002

Congratulations to Nicole Kidman, winner of the Oscar for Best Lead Actress in a Leading Role

Nicole Kidman The Hours
(Best Lead Actress in a Leading Role)

 

Congratulations also to the following Australian Oscar nominees

Dion Beebe Chicago (Best Cinematography)
Steven Pasvolsky & Joe Weatherstone Inja (Dog) (Best Live Action Short Film)
Ben Snow Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (Best Visual Effects)


2001

 Congratulations to the following Australian Oscar winners

 

Andrew Lesnie Lord of the Rings: Fellowship of the Ring
(Best Cinematography)

 

 

Catherine Martin Moulin Rouge!
(Best Costume Design)

 

 

Catherine Martin & Angus Strathie Moulin Rouge!
(Best Art Direction)

 

Other potential contenders missing out

Russell Crowe A Beautiful Mind (Best Actor in a Leading Role)
Gethin Creagh Lord of the Rings: Fellowship of the Ring (Best Sound)
Jill Bilcock Moulin Rouge! (Best Film Editing)
Nicole Kidman Moulin Rouge! (Best Actress in a Leading Role)
Baz Luhrmann, Martin Brown & Fred Baron Moulin Rouge! (Best Picture)
Donald McAlpine Moulin Rouge! (Best Cinematography)
Roger Savage & Guntis Sics Moulin Rouge! (Best Sound)
Ben Snow Pearl Harbor (Best Visual Effects)


 

 

 

Sections dedicated to the pre-2001 nominations are under construction